مجازات حبس پرهزینه‌ترین کیفر است

دادستان عمومی و انقلاب کرمان اشــــــتغال‌ و حرفــــه‌آموزی زندانیان را در ایجاد خودباوری‌، احترام‌پذیری، تعادل نسبی روحی و روانی و بهره‏گیری خانواده آنان از فعالیت‌های اقتصادی زندانی در دوران تحمل کیفر موثر دانست.

یدالله موحد در گفت‌وگو با «حمایت» تصریح کرد: در این راستا انجمن حمایت زندانیان موفقیت‌های خوبی داشته است. به عنوان مثال افزایش و تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری که از عوامل اصلی جامعه‌پذیر شدن زندانیان است از اقدام‌های مهم این انجمن است. با اجرای این برنامه‌‌ها می‌توان مددجویان را در جهت ارزش‌ها، هنجارها و به طورکلی فرهنگ جامعه قرار داد و اندیشه‌های انحرافی و ضد اجتماعی را از بین برد.

وی با بیان اینکه مجازات حبس و آثار سوء آن پرهزینه‌ترین کیفر به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: این مجازات از دیرباز با رویکردهای متفاوت برای مقابله با بزهکاری مورد استفاده قرار گرفته است اما در قرن اخیر زندان به عنوان شیوه‌ای تنبیهی‌ با رویکرد اصلاحی و تربیتی با هدف دفاع اجتماعی از طریق بازسازی شخصیت و اصلاح رفتار زندانیان در قوانین کیفری پذیرفته شده است.

وی با اشاره به تاثیرات سوء ناشی از مجازات حبس برای زندانی و خانواده او و حتی جامعه تصریح کرد: به نظر می‌رسد نه تنها اهداف مورد نظر موافقان مجازات حبس حاصل نشده بلکه مضرات آن بیشتر آشکار شده است.

نایب رییس هیات‌مدیره  انجمن حمایت زندانیان کرمان همچنین گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که فقط ۱۲ درصد از خانواده زندانیان پس از زندانی شدن سرپرست خانواده، از حداقل سرمایه و اموال برای گذراندن زندگی برخوردارند و مابقی به دلایل مختلف دچار نابسامانی اقتصادی می‎شوند و در محرومیت و سختی زندگی را سپری می‌کنند.

موحد با بیان اینکه یافته‌ها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد خانواده‌های زندانی در اکثر لحظات شبانه‌روز نگران آتیه فرزندان و وضع زندانی خود هستند، افزود: آنان رنج و عذاب روحی زیادی را متحمل و بیش از ۶۰ درصد فرزندان زندانیان با افت تحصیلی قابل ‌توجهی مواجه می‌شوند.

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه ناامنی و احساس ترس، بی‌پناهی و مطرود شدن در این خانواده‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و بیماری‌هایی مانند گوشه‌گیری‌، انزوای اجتماعی و کاهش علاقه خانوادگی در بین آنها هم به طور جدی رواج می‌یابد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمان ادامه داد: با توجه به فقدان حضور پدر در خانواده، مادر مجبور است برای گذران زندگی در خارج از خانواده یا درون خانه شغلی درآمدزا داشته باشد بر این اساس فرصت پرداختن به امور تربیتی و مراقبتی فرزندان را کمتر دارند و از این‌رو، زندانیان بی‌بضاعت و خانواده‌های آنها در معرض سوء‌استفاده افراد بزهکار یا در ورطه لغزش و تکرار جرم قرار می‌گیرند.

چرایی اهمیت اصلاح و تربیت مددجویان

این مقام مسئول کنترل رفتار و آسیب‌زدایی یا حداقل کاهش آسیب‌های خانواده زندانی را از موضوع‌های اساسی برای جامعه‌پذیری زندانیان دانست و گفت: بدون تردید اگر زندانی و فرزندانش در ایام تحمل کیفر درگیر و دچار آسیب‌های اقتصادی، فرهنگی یا اجتماعی شدید شوند نه تنها اصلاح و تربیتی محقق نخواهد شد بلکه انگیزه انتقام‌جویی از جامعه در آنان تقویت می‌شود و بر تکرار جرم و شمار بزهکاران افزوده خواهد شد.

وی با بیان اینکه تردیدی در اینکه پیشگیری، کنترل، کاهش نرخ جرم و جمعیت کیفری از ضرورت‌های جامعه و دستگاه قضایی است، تصریح کرد: اما به دلیل برنامه‌ها و اقدام‌های پیشگیرانه نباید اصلاح و تربیت مددجویان زندان و حمایت از خانواده‌های بی‌بضاعت آنان نادیده انگاشته شود.

موحد انجمن حمایت زندانیان را نهاد مقدسی دانست که با هدف همیاری و کمک به خانواده زندانیان بی‌بضاعت مشغول فعالیت است.

وی درباره فعالیت‎های انجمن حمایت زندانیان کرمان هم بیان کرد   این انجمن در مدت فعالیتش منشا اقدام‌های ارزشمندی در حوزه حمایت و کمک به خانواده کم‌بضاعت زندانیان بوده و همواره در کنار این گونه مساعدت‌ها در خصوص سایر مولفه‌های جامعه‌پذیری زندانیان نیز فعالیت‌های چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: همزمان با انجام فعالیت‌های اقتصادی درآمدزا، این انجمن نقش محوری برای جذب کمک‌های خیران و توزیع این کمک‌ها به صورت آبرومندانه در بین خانواده مددجویان زندان دارد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمان تلاش‌ها و اقدام‌های مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان این استان و سایر اعضای آن را ارزشمند و ستودنی ارزیابی کرد و گفت: تحقق اهداف و تقویت انجمن مستلزم همکاری تمامی مدیران و دست‌اندرکاران‌ حوزه‌های مختلف است زیرا غفلت از این مهم برای جامعه زیانبار خواهد بود. 

کلید ‫واژه‌های مطلب:پرهزینه‌ترین کیفر|مجازات حبس|دادستان عمومی و انقلاب کرمان

روزنامه حمایت | ۱۳۹۳/۲/۲۰