راهکارهاي کاهش نزاع در جامعه

براساس آمارهابخشي از پرونده‏هاي قضايي درمحاکم مربوط به خشونت و نزاع است. با وجود کاهش ۶/۱ درصدي آمار مراجعه‎کنندگان نزاع به پزشکي قانوني بازهم ۶۰۷ هزار و ۳۴۹ مراجعه در سال گذشته به پزشکي قانوني‎هاي سراسر کشور مربوط به نزاع و درگيري بوده است. 

بر اساس گزارش سازمان پزشكي قانوني كشور، در سال گذشته به ترتيب استان‌هاي تهران با ۱۰۶ هزار و ۹۵۰،‌ خراسان رضوي با ۵۵ هزار و ۷۶۱ و اصفهان با ۴۳ هزار و ۸۶۷ بيشترين و استان‌هاي خراسان جنوبي با سه هزار و ۱۷۱، ايلام با ۴هزار و ۲۵۸ و سمنان با ۴ هزار و ۷۳۷ مورد كمترين آمار مراجعان نزاع به مراكز پزشكي قانوني را داشته‌اند.
عقلي که در بازوها جمع مي شود

يک رفتار‌شناسي با اشاره به انواع خشونت‌ها به «حمايت» گفت: خشونت‌ برخوردهاي لفظي، فيزيکي و در نهايت ابزاري هستند. در خشونت ابزاري از سلاح سرد استفاده مي‌شود که به ضرب، جرح و گاهي هم قتل منجر مي‌شود.البته اين معضل در همه جاي کشور وجود ندارد. «حسين باهر» با اشاره به اينکه ژنتيک هم در خشونت‌ها تاثير دارد، افزود: گاهي مشکلات اقتصادي خشونت را درافراد تشديد مي کند. وي ادامه داد: ماهواره ازابزارهايي است که خشونت و برهنگي فرهنگي را درجامعه توسعه مي دهد. وي به افزايش مصرف مواد محرک و روانگردان در بين جوانان نيز اشاره کرد و گفت: استفاده از مواد روانگردان، مخدرصنعتي جديد و قرص‌هاي مهلکي که جوانان را از عقل خارج مي‌کند، نيز دراين امردخيل است.  وي افزود: شيوع پديده‌اي به نام «بدنسازي» در بين برخي جوانان هم معضل ديگري است؛ به عبارتي با دارو بدنسازي کردن يعني مقداري از مغز جوان را برداشتن و به بازوها اضافه ‌کردن. برخي از جوانان در جامعه به دنبال آن هستند که خودي نشان دهد و اگر کسي به او نگاه کند ناخودآگاه نزاع و دعوا را شروع خواهد کرد.اين جامعه شناس ادامه ‌داد:. فقر اقتصادي، فرهنگي، اخلاقي و مذهبي هم به اين معضل دامن مي‌زند. باهر درمورد تاثير آموزش‌هاي قانوني در پيشگيري از نزاع نيز تصريح کرد: اطلاع مردم از حق و حقوق قانوني خود و آموزش‌ قانون، بخشي از پيشگيري است.اما بخش قابل توجهي به فرهنگ‌پذيري افراد و عوامل محيطي بستگي دارد.وي ادامه ‌داد: گاهي از خلافکاران دررسانه ها با عناوين مختلف همانند سلطان هروئين استفاده مي‌شود. اين عنوان ها در بين طوايف خلافکار اعتبارمحسوب مي‌شود. نبايد به افراد القابي با اعتبار منفي داد زيرا کساني با بزهکاري، چاقوکشي و خلاف مشهور مي‌شوند.

بيکاري؛ سرمنشا گرفتاري‌ها

سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس به «حمايت» گفت: نزاع در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد پرونده‌هاي کيفري را به خود اختصاص داده است. ولي در جواب اينکه چرا نزاع در جامعه صورت مي‌گيرد؟ به نظرم بايد گفت که متاسفانه در جامعه ما قبح عمل ريخته شده است. وقتي قبح عملي ريخته شود ارتکاب آن خلاف براي افراد ساده و راحت خواهد بود.  محمدعلي اسفناني ‌افزود: متاسفانه صدا و سيما و سينما به عنوان نهادهاي فرهنگي نقش بسزايي در اين ترويج اين موضوع ايفا مي‌کنند. خوب دقت کنيد. متاسفانه کمتر فيلم و سريالي را مي‌بينيد که در آن دعوا و نزاع، زد و خورد منجر به جرح و خون‌آلودشدن وجود نداشته باشد. به گفته وي، متاسفانه صدا و سيما، آموزش و پرورش و دانشگاه که متولي آموزش و گوشزد کردن حقوق افراد هستند، اين وظيفه را به طور کامل فراموش کرده‌اند و يا در حد بسيار محدودي به آن پرداخته‌اند. کدام رشته دانشگاهي را سراغ داريد که درس حقوق را براي دانشجويان گذاشته‌اند تا با مباحث مبنايي آن آشنا شوند؟ کدام برنامه تلويزيوني را سراغ داريد که به طور عام و مستمر حقوق اوليه مردم را به آنان يادآوري کرده‌ است؟ اکثرا برنامه‌‌هاي محدود، کوتاه و خشک را به مباحث حقوقي اختصاص داده‌اند در حالي که مي‌توان در قالب برنامه‌هاي تلويزيوني، سريال‌ها و حتي طنز اين مباحث را منتقل کرد. اين نماينده مجلس يکي از مواردي را که در روحيه جوانان به ويژه پسرها ـ که پرخاشگري نماد بارز بلوغشان به حساب مي‌آيد ـ اثرگذار است طبيعت و فيزيک بدني آنان دانست و افزود: در اين سنين جوانان پرخاشگرهستند به همين دليل مديران، مربيان و خانواده بايد روي آنها احاطه داشته باشند تا با رفتارهاي پرخطر آشنا نشوند. وي تصريح ‎کرد: مشکل بعدي بيکاري است. کسي که بيکار شود طبيعي است که افکار نامتعارف در ذهنش ورود پيدا مي‌کند. بيکاري منشا بسياري از گرفتاري‌هاست و فرد را به برخي جرايم مانند اعتياد، سرقت و… سوق مي‌دهد. وقتي کسي به اين وادي وارد شود خيلي کم مي‌توان روي آن اثر فرهنگي و تربيتي داشت. بخشي از اين مشکلات هم متوجه دولت‌هاست که نتوانستند فضايي را ايجاد کنند تا جوان احساس امنيت رواني و شغلي داشته باشد. اگر جواني در موعد مقرر بتواند تحصيل، ازدواج و امرار معاش کند به ندرت برخورد نامعقولي خواهد داشت.اسفناني به جوانان و افرادي که در محيط‌هاي در معرض آسيب زندگي مي‌کنند، اشاره  و تاکيد کرد: اين افراد از حريم تربيتي و پيشگيرانه گذشته‌اند، به همين علت بايد کنترل شوند. به طورمعمول با برخورد صرف نتيجه مطلوب حاصل نمي‌شود. اين افراد که هم آسيب‌ديده هستند و هم آسيب‌زننده، بايد شناسايي شوند تا زيرچتر حمايتي قرار گيرند و آسيب نبينند. اين افراد بايد مورد توجه قرار گيرند تا آسيب هم نزنند زيرا روال و وضعيتي متفاوت دارند.

منبع : روزنامه حمايت – يکشنبه – ۲۸/۲/۱۳۹۳/