قانون جديد مجازات اسلامي با رويکرد حبس زدايي اجرا مي‌شود

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه درباره رويکرد اين قوه درباره حبس‎زدايي گفت: قانون جديد مجازات اسلامي با رويکرد حبس‏زدايي در کشور در حال اجراست.

 به گزارش ايرنا، حجت‏الاسلام و المسلمين سيدعليرضا صدرحسيني در جمع خبرنگاران استان چهارمحال وبختياري بابيان اين مطلب افزود: قوه قضاييه بر استفاده از مجازات‏هاي جايگزين زندان در سياست‏هاي کيفري تاکيد ويژه دارد.

وي اضافه کرد: رويکرد قوه قضاييه آن است که مجازات بايد جنبه اصلاحي داشته باشد و به تأديب و بازپروري بزهکار منتهي شود، نه اينکه بزهکار مبتدي پس از خروج از زندان به مجرم حرفه‎اي تبديل شود.  صدرحسيني همچنين با تبيين رويکردهاي اجرايي قانون جديد مجازات اسلامي، صدور احکامي را که مجرم بتواند درکنار تحمل دوران محکوميتش به کار و پيشه آبرومند نيز بپردازد از اين موارد عنوان کرد.

وي تاکيد کرد: کارکرد قانون جديد مجازات‏هاي اسلامي، کنترل رفتارهاي مجرمانه در قالب تدابير پيشگيرانه يا مقررات انضباطي و اداري است.

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه درباره  توليد دستبندهاي الکترونيکي نظارت بر مجرمان در کشور و بومي سازي آن  افزود: قرارداد توليد اين تجهيزات منعقد شده است.

صدرحسيني همچنين با تبيين نقش مردم در پيشگيري از جرم گفت: با ورود مردم به اين حوزه، اهداف مورد نظر در کاهش جرم محقق مي شود.

اين مقام قضايي از مردم به عنوان کارگزاران پيشگيري از وقوع جرم ياد کرد و افزود: نظر قوه قضاييه درباره حضور مردم در اين عرصه ، نهادينه شدن فرهنگ پيشگيري است. وي همچنين با بيان آماري از وقوع طلاق در استان‌ها اضافه کرد: استان تهران در صدر اين آمار قرار دارد و در چهارمحال‎وبختياري نيز از هر ۱۲ مورد ازدواج، يکي به طلاق منجر مي‏شود.

صدرحسيني تصريح کرد:استان چهارمحال وبختياري براساس آمار، از استان‎هاي پيشرو کشور در پيشگيري از وقوع جرم است.

منبع :روزنامه حمايت – دوشنبه – ۲۹/۲/۱۳۹۳/