انتقال مال به دیگری به قصد فرار از دِین، حبس دارد

۱۴ بهمن ۱۳۹۶ 300
انتقال مال به دیگری به قصد فرار از دِین، حبس دارد

پرسش مخاطب درباره فرار از دِین این است:

سلام ، بنده برای کسی ضامن شدم از بانک وام گرفته وسند آپارتمانم را رهن بانک گذاشتم واکنون ایشان وام را برگشت نداده وبرای آپارتمان بنده بانک اجرا در آورده آیا بنده می‌توانم از گیرنده وام شکایت کنم ودرضمن می‌توانم برای او توقیف اموال در بیاورم واگر ایشان دراین چند روز قبل از شکایت وتوقیف اموال دارایی‌های خود را به نام شخص دیگر کند یا بفروشد این مامله قابل برگشت است ومی توان آن راعمل فرار از دین تلقی کرد ومعامله را فسخ کرد واگر خریدار تمام پول معامله را پرداخته باشد وطرف آن را خرج کرده باشد چکار می‌توان کرد؟

پاسخ کارشناسان وکیل:

در صورتیکه از بابت بدهی وام گیرنده، مبلغی را پرداخت نمایید به همان میزان می‌توانید به وی مراجعه نمایید.

از طرفی دیگر مطابق ماده ۲۱ قانون نحوه‌ی اجرای محکومیت‌های مالی، انتقال مال به دیگری به هر نحو به وسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقی مانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم‌به یا هردو مجازات می‌شود و در صورتی که منتقل‌الیه با علم به موضوع اقدام کرده باشد، در حکم شریک جرم است. دراین صورت عین مال و در صورت تلف یا انتقال، مثل یا قیمت آن از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه اخذ و محکوم‌به از محل آن استیفاء خواهد شد.

****************

وکالت و مشاوره حقوقی امری است فنی تخصصی،آن را به کاردان و وکیل متخصص خود بسپارید.

مؤسسه حقوقی فرزانگان عدالت به شماره ثبت 20173 واقع در رشت گیلان با کادری مجرب از وکلا وکیل پایه یک در رشت گیلان،وکیل متخصص در رشتگیلان،وکیل با تجربه در رشت گیلان اعم از وکیل آقا در رشت گیلان،وکیل خانم در رشت گیلان احقاق حقوق حقه افراد را سرلوحه فعالیت خود می داند. 

منبع : میزان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است