سهم‌الارث زنانی که همسرشان در زمان فوت فاقد فرزند یا نوه باشند، دوبرابر است

۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ 126
سهم‌الارث زنانی که همسرشان در زمان فوت فاقد فرزند یا نوه باشند، دوبرابر است

اگر شوهری که فوت شده، دارای فرزند یا نوه نباشد، سهم‌الارث همسرش از اموال او دو برابر زنانی خواهد بود که همسر مرحومشان دارای فرزند باشد.

  1/8 ارث زن از زمین و ساختمان و اشجار و اموال دیگر به چه صورتی است؟

مطابق ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد؛ به شرط اینکه در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. اما ماده ۸۸۰ قانون مدنی می‌گوید: اگر زن که وارث شوهر است، او را به قتل عمد رسانده باشد، ارث نخواهد برد.

اگر شوهر در زمان فوت هیچ فرزند یا نوه‌ای از همسرش یا از همسران قبلی نداشته باشد، زن از اموال مرد یک چهارم ارث می‌برد. در غیر این صورت یک هشتم از اموال مرد را به ارث خواهد برد. به عبارت دیگر زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، یک هشتم از اموال منقول، یک هشتم دیگر نیز از قیمت اموال غیرمنقول از جمله عرصه و اعیان ساختمان و زمین ارث خواهد برد.

****************

وکالت و مشاوره حقوقی امری است فنی تخصصی،آن را به کاردان و وکیل متخصص خود بسپارید.

مؤسسه حقوقی فرزانگان عدالت به شماره ثبت 20173 واقع در رشت گیلان با کادری مجرب از وکلا وکیل پایه یک در رشت گیلان،وکیل متخصص در رشتگیلان،وکیل با تجربه در رشت گیلان اعم از وکیل آقا در رشت گیلان،وکیل خانم در رشت گیلان احقاق حقوق حقه افراد را سرلوحه فعالیت خود می داند. 

منبع : میزان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است