گیلان وکالت

ارائه مشاوره‌هاي حقوقي به مردم در مساجد

2014-09-04 08:00:02 919
ارائه مشاوره‌هاي حقوقي به مردم در مساجد

رييس کل دادگستري بوشهر شناسايي ريشه‌هاي فساد اداري را از جمله اقدام‌‌هايي دانست که با هدف پيشگيري از وقوع جرم در اين استان انجام شده است.
 حيدر بحراني در گفت‌وگو با «حمايت» اظهار کرد: در اين راستا پژوهش‌هاي مختلفي با هدف پيشگيري از بروز جرم در اين استان انجام شده است. هم‌انديشي و استفاده از آراي صاحب‌نظران و بهره‌مندي از اساتيد حوزه، دانشگاه و اصحاب رسانه همچنين تشکيل شورايي متشکل از نمايندگان 25 اداره در استان از ديگراقدام‌هاي صورت گرفته به منظور کاهش ميزان آسيب‌هاي اجتماعي است. وي برنامه‌ريزي براي نهادهاي دولتي به منظورمديريت بهترموضوع پيشگيري ازوقوع جرم را هم درراستاي دستيابي به اهداف تعيين شده، عنوان کرد و افزود: پيشگيري فرهنگي، حقوقي- قضايي، همچنين پيشگيري وضعي، امنيتي و انتظامي در حوزه‌هاي مختلف هم در سطح استان اجرا مي‌شود. علاوه اين که براي تصميم‌گيري مناسب در وضعيت‌هاي مختلف با دستگاه‌هايي که فعاليت‌هاي آماري در زمينه مسايل اجتماعي انجام مي‌دهند نيز همکاري داريم. مقام ارشد قضايي استان بوشهر طراحي و انتشار کتابچه‌اي با عنوان «سيماي جرايم و آسيب‌هاي اجتماعي استان بوشهر» را هم از ديگر اقدام‌هاي انجام شده برشمرد و گفت: هر شش ماه يک بار اين‌گونه کتاب‌ها در اختيار مسئولان تصميم‌گير در بخش‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي قرار مي ‌گيرد تا براساس مشکلات و جرايم اجتماعي تصميم‌گيري ها وبرنامه ريزي هاي لازم انجام شود. بحراني راهکار ديگر را پيشگيري‌هاي فرهنگي و اجتماعي در قالب ساخت کليپ و فيلم کوتاه خواند و افزود: بر اساس هماهنگي صورت گرفته با مرکز صداوسيماي استان فيلم‌هاي آموزشي براي مردم پخش خواهد شد علاوه اين که پيام هاي آموزشي هم به تلفن همراه شهروندان ارسال مي‌شود. به همين منظور براي پيشبرد اهداف پيشگيري از وقوع جرم در برنامه‌هاي راديويي همچون «سراي مهر» و برنامه «صبح و‌سلام» در سيما حضورومشارکت داريم. زيرنويس‌هايي نيز با موضوع پيشگيري از بروز جرم نيز در سيماي مرکز بوشهر اطلاع رساني مي‌شود. از فضاي تبليغات شهري و درج نوشته‌هاي آموزشي بر روي قبوض برق و آب هم استفاده مي‌شود. رييس کل دادگستري بوشهر افزود: درنشريات استاني صفحه‌ويژه‌اي به موضوع پيشگيري از بروز جرم اختصاص يافته است. همچنين برنامه‌هايي همانند فعال‌سازي سازمان‌هاي مردم نهاد، ايجاد حساسيت براي روحانيان و استقرار مشاوران خانواده در مساجد و پايگاه‌هاي مقاومت بسيج وارايه مشاوره حقوقي در اين مراکز انجام شده است. وي با بيان اينکه در تفرجگاه‌ها مانند ساحل دريا، برنامه‌هاي اجتماعي با رويکرد پيشگيرانه اجرا مي‌شود، تصريح کرد: بر اساس هماهنگي با آموزش و پرورش براي اوليا و مربيان ودانش‌آموزان نيز دوره‌هاي آموزشي برگزار مي‌شود. به همين منظور با دانشگاه‌ها نيز هماهنگي شده تا برنامه هاي آموزشي با موضوع پيشگيري در خوابگا‌ه‌هاي دانشجويي اجرا شود.
    استفاده از هنرمندان و ورزشکاران
 بحراني در ادامه سخنانش همچنين به استفاده از ظرفيت موجود در ورزشکاران براي آگاهي‌بخشي به جامعه اشاره و تصريح کرد: توليد کالاهاي فرهنگي از سوي دستگاه‌هاي مختلف و توزيع آن توسط ورزشکاران محبوب بين مردم با هدف کاهش جرم در جامعه صورت گرفته است. هنرمندان با اجراي برنامه‌هاي هنري با محوريت آسيب‌هاي اجتماعي همکاري خوبي را با دستگاه قضايي استان دارند. وي ارايه برنامه‌هاي آموزشي براي کارکنان اداره‌هاي استان بوشهر با موضوع مسايل اجتماعي را از ديگر اقدام‌هاي انجام شده عنوان و اظهارکرد: برگزاري کارگاه‌هاي مشاوران بهزيستي در دانشگاه‌ها، مدارس و کلانتري‌ها، تقويت مرکز مداخله در طلاق در بهزيستي و تشکيل گروه مشاوره در کنار دادگاه خانواده شامل روانشناس، روانپزشک، مشاور مذهبي و حقوقي هم با هدف کاهش آسيب‌هاي اجتماعي انجام شده است.اين مقام مسئول با اشاره به برپايي کارگاه‌هايي براي متقاضيان طلاق يادآورشد: اين کارگاه هم براي زوج‎هايي که طلاق گرفته‌اند و هم مرد و زني که پس از تقاضاي طلاق به سازش رسيده‌اند برگزار مي‌شود. بحراني با بيان اينکه خوشبختانه نهاد داوري هم در اين مرجع قضايي توسعه يافته است، خاطرنشان کرد: اين اقدام به ويژه در اتاق‌هاي بازرگاني، تعاون، اصناف و شرکت‌هاي تعاوني و صنعتي گسترش يافته است.  وي آموزش مستمر به قضات با موضوع کاهش جمعيت کيفري و تلاش براي رفع مشکلات موجود را از ديگر برنامه‌هاي اجرا شده عنوان کرد.

منبع :روزنامه حمات 10/3/1393

برچسب ها :
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است