ورود دادستان به پرونده عقد جنجالی

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در پی انتشار فیلمی از عقد یک دختربچه با مرد جوان ساله در فضای مجازی اعلام کرد:

ورود دادستان به پرونده عقد جنجالیReviewed by Edalat on Sep 6Rating:

به محض اطلاع دستورات لازم جهت بررسی موضوع داده شد و عقد موقت انجام شده فسخ و پدر دختر و داماد و عاقد را به دادگاه معرفی کردیم.

«حسن نگین تاجی» در خصوص این اتفاق افزود: پس از شنیدن این موضوع طرفین شناسایی و از خانواده‌های دو طرف و عاقد دعوت کرده ایم، سپس اظهارات پدر دختر، پسر، دختر و عاقد را شنیدیم. وی افزود: سن دختر براساس کپی شناسنامه ارائه شده ۱۱ سال می‌شود و پسر نیز ۲۲ سال دارد.


به گفته رئیس دادگستری، انگیزه این اقدام صرفا به خاطر ایجاد محرمیت با عقد موقت، شناخت بیشتر و رفت و آمد زوج با خانواده زوجه جهت جلوگیری از برخی مسائل و مشکلات شرعی بوده است تا اینکه پس از گذشت ۶ سال اقدام به عقد رسمی و ازدواج کنند.

نگین تاجی تصریح کرد: احساس کرده ایم دختر در این سن آگاهی پایینی دارد و مصلحت نیست عقد موقت هم باشد و برای همین پدر دختر مهریه مشخص شده را بخشید و داماد نیز از مدت باقی مانده عقد گذشت کرد. بنابراین عقد منتفی و منحل شد، تا در زمان مقتضی با اخذ مجوز از دادگاه اقدام به ازدواج رسمی کنند.

وی گفت: طرفین این مساله را پذیرفتند و با رضایت طرفین عقد موقت از بین رفت. 
با توجه به اینکه مطابق ماده ۵۰ قانون حمایت از خانواده – مربوط به سال ۱۳۹۱- اقدام داماد، پدر دختر و عاقد جرم بوده، جهت برخورد قضایی متناسب با آنها به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهمئی و دادسرای ویژه روحانیت نیز اعلام جرم شده است.

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان گفت: دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به نمایندگی از قوه قضائیه همانطوری‌که مدافع حقوق عامه است، حقوق اطفال را به شدت رصد و مورد حمایت قرار می دهد و از این به بعد در صورت مشاهده چنین مواردی که مخالف مقررات حقوق کودک و خانواده باشد، طبق قانون برخورد خواهد شد.

Copyright © All rights gilanvekalat 2019 | بهینه سازی: خدمات سئو سیروتا .