بازداشت بیژن قاسم‌زاده، بازپرس دادسرای رسانه و صادر کننده حکم فیلتر تلگرام، به اتهام فساد

بیژن قاسم‌زاده، بازپرس سابق دادسرای رسانه که دستور  فیلتر تلگرام را نیز صادر کرده بود از روز جمعه هفته گذشته با دستور قضایی بازداشت  شده است. 

بازداشت بیژن قاسم‌زاده، بازپرس دادسرای رسانه و صادر کننده حکم فیلتر تلگرام، به اتهام فسادReviewed by Edalat on Oct 1Rating:

خبرگزاری تسنیم ضمن انتشار خبر بازداشت بیژن قاسم‌زاده اعلام کرد که دلیل بازداشت این بازپرس سابق دادسرای کارکنان دولت «برخورد با فساد در درون قوه قضاییه» عنوان شده است.

پیشتر نیز اخباری درباره اتهام فساد قاسم‌زاده منتشر شده بود. او همان مقام قضایی است که روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ دستور قضایی مسدود کردن پیام‌رسان تلگرام را صادر کرد.

بیژن قاسم‌زاده که در زمان صدور حکم فیلترینگ تلگرام بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران بود در دستور خود تاکید کرده بود: «کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف‌­اند از تاریخ ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۷ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند.»

پس از فیلتر تلگرام، شماری از وکلای مداقع حقوق بشر در ایران علیه بیژن قاسم‌زاده، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، مبنی بر فیلتر تلگرام شکایت کردند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان وقت تهران، اما در واکنش به شکایت وکلا از قاسم‌زاده، گفت:«این افراد علیه بازپرس شکایت کیفری کردند که این شکایت منتهی به صدور قرار منع تعقیب شد.»

وکلا اما در نشستی خبری اعلام کردند که نسبت به قرار صادره از سوی شعبه ۷ دادسرای ویژه کارکنان دولت مبنی بر شکایت‌شان از قاسم‌زاده اعتراض کرده‌اند.

با اعتراض وکلا، پرونده شکایت‌شان از قاسم‌زاده برای رسیدگی به اعتراض به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری۲ ویژه کارکنان دولت ارجاع شد اما این شعبه نیز اقدام بیژن قاسم زاده، بازپرس صادر کننده دستور فیلتر تلگرام، را غیر قانونی تشخیص نداد و قرار صادره مبنی بر منع تعقیب قاسم‌زاده را تایید کرد.

در ماه‌های گذشته اخباری درباره فساد مالی بیژن قاسم‌زاده منتشر شد و گزارش‌هایی در خصوص ارتباط او با پرونده اکبر طبری، معاون حوزه ریاست قوه قضاییه در دوره ریاست صادق لاریجانی» نیز در رسانه‌ها منتشر شد اما هیچ یک از سوی قوه قضاییه تایید نشده بود.

جزییات اتهام «فساد» منجر به بازداشت بیژن قاسم‌زاده از سوی قوه قضاییه تاکنون منتشر نشده است.

Copyright © All rights gilanvekalat 2019 | بهینه سازی: خدمات سئو سیروتا .