شکایت علیه آمریکا را در دیوان بین‌المللی دادگستری ثبت می‌کنیم

وزیر امور خارجه گفت: دولت دعوای حقوقی علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری را در همین چند روز ثبت خواهد کرد و بر اساس آن قانون‌شکنی این کشور را به دنیا نشان می‌دهیم.

شکایت علیه آمریکا را در دیوان بین‌المللی دادگستری ثبت می‌کنیمReviewed by Edalat on Jun 14Rating:

جلسه علنی روز گذشته پارلمان به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس برگزار شد. در ابتدای نشست روز گذشته اعتبارنامه ۴ منتخب تبریز در مجلس دهم تایید شد. نمایندگان مجلس اعتبارنامه محمدحسین فرهنگی، زهرا ساعی، شهاب‌الدین بی‌مقدار و محمداسماعیل سعیدی را مورد بررسی و تایید قرار دادند.
پس از این مراسم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در صحن علنی مجلس برای ارائه گزارش درخصوص اجرای برجام، طی سخنانی اظهار داشت: این توافق به این معنا نیست که دشمنی‌ها و خصومت‌های طرف‌ مقابل پایان یابد زیرا آنها همواره ایران را مانعی بر سر راه خود می‌دانند،‌ همچنین به این معنا نیست که طرف مقابل کارشکنی‌های خود را کنار گذاشته باشد. ظریف ادامه داد: اگر مذاکرات هسته‌ای و برجام نبود، قرار بود که تحریم‌ها افزوده شود، کمااینکه در طول مسیر چندین سال گذشته سال و ماهی نبود که تحریم جدیدی علیه ایران وضع نشود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رفع مبنایی فشار و تحریم‌ها گفت: حل‌وفصل مسئله PMD و ابعاد احتمالی نظامی که با همکاری بسیار خوب دستگاه‌های مختلف حاصل شد، مبنای تحریم‌ها را از بین برد.
وی افزود: امروز باید از تمام ظرفیت‌های خود برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.
ظریف ادامه داد: ما قرارمان نبود که با آمریکا معامله کنیم، قرار نبود تحریم‌های شرکت‌های آمریکایی را برداریم، زیرا این عقب افتادن آمریکا در صحنه رقابت با ایران است، ما قرارمان این بود که مداخلات غیرقانونی‌ آمریکایی‌ها در ارتباطمان با بقیه دنیا را برطرف کنیم که به لطف خدا این کار انجام شد.
 ما می‌بینیم وزیر خارجه آمریکا به‌جای اینکه با قلدری بگوید ما تحریم می‌کنیم، ناگزیر می‌گوید ما تلاش می‌کنیم تحریم‌ها را برداریم،‌کاری با بی‌صداقتی دولت آمریکا ندارم که یک روز افتخار می‌کردند که بر ایران تحریم‌ بگذارند، ‌اما امروز فرار می‌کنند از این اتهام که دارند تحریم‌ها را علیه ایران ادامه می‌دهند، به‌هرحال این دستاورد بزرگی است و ما باید از این دستاورد برای پیشرفت و توسعه کشور و اعمال فشار بیش‌تر به بدخواهان انقلاب، اسلام و ایران که نتوانند بهانه‌جویی کنند، استفاده کنیم.
وزیر خارجه در ادامه جلسه علنی مجلس به تعدادی از سؤالات نمایندگان پاسخ گفت. وی در پاسخ به این سؤال که مگر قرار نبود بعد از توافق هسته‌ای تحریم جدیدی علیه ایران ایجاد نشود، پس چرا افرادی جدید در لیست تحریم قرار گرفتند، اظهار داشت: حتی یک تحریم در حوزه هسته‌ای و غیرهسته‌ای اضافه نشده است.
 آمریکایی‌ها افرادی را وارد لیست کرده‌اند که تنها مربوط به حوزه موشکی است. وزیر امور خارجه گفت: ‌ما در حوزه موشکی با طرف مقابل مذاکره نکردیم به‌طوری‌که طرف مقابل تأکید دارد که برنامه موشکی ایران نقض برجام نیست، اما برای آرام کردن افکار عمومی خودشان، افرادی را در لیست قرار دادند و ما هم پاسخ دادیم که جواب ما به این اقدام شما، تقویت توان موشکی‌مان است. ظریف در پاسخ به تذکرات نمایندگان گفت: اینکه گفته شد ما چراغ قوه در دست گرفتیم تا منابع غارت شده را تعیین تکلیف کنیم به این دلیل بود که برخی به ناروا این اتفاقات را مربوط به پس از برجام دانستند لذا خواستیم یادآوری کنیم که تحریم‌ها تمام شده و این مربوط به دوران دیگری است.
وی ضمن تاکید بر اینکه به عنوان یک مجموعه منسجم در برابر یک گروه متجاوز قانون‌شکن قرار گرفته‌ایم، گفت: سیاست وزارت امور خارجه مقابله با این گروه است. دولت ایران همچنین دعوای حقوقی علیه ایالات متحده در دیوان بین‌المللی دادگستری را تا چند روز آینده ثبت خواهد کرد و براساس آن، قانون‌شکنی آمریکایی‌ها را به دنیا نشان خواهد داد.
ظریف در ادامه در پاسخ به این سؤال که اقدام متقابل شما نسبت به کارشکنی‌های طرف مقابل چگونه است، اظهار داشت: ما در شورای امنیت ملی چارچوبی را تعیین کردیم به‌عنوان اقدام متقابل طرف مقابل که این مسئله در کمیته نظارت بر برجام بررسی می‌شود که اگر طرف مقابل کارشکنی، بدعهدی یا نقض برجامی انجام دهد، ما اقدام متقابلی انجام دهیم که در این زمینه شاهد بودیم که رئیس‌جمهور در حوزه موشکی دستور اقدام متقابل را دادند.
وی افزود:‌ فعلاً ۵ ماه از برجام گذشته است هر چند ما هیچگاه به آمریکا اعتماد نمی‌کنیم و مبنای قدرت ما سلطه‌ستیزی است، ولی نباید تاریخ جمهوری اسلامی را تغییر دهیم مذاکرات هسته‌ای به دستور رهبر معظم انقلاب و نظارت ایشان شکل گرفته و هنوز هم به همان شکل ادامه پیدا می‌کند.

منبع : روزنامه حمایت چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵

Copyright © All rights gilanvekalat 2019 | بهینه سازی: خدمات سئو سیروتا .